Nordea kjøper Danske Banks privatkundevirksomhet, i tillegg til relevante investeringsprodukter.
Nordea kjøper Danske Banks privatkundevirksomhet, i tillegg til relevante investeringsprodukter.
Den amerikanske kunden som vil kjøpe miljøteknologi og utstyr for 270 millioner kroner av Tønsberg-selskapet Vow ASA har til nå vært ukjent for allmennheten. Men nå kan Vow-ledelsen lette på sløret.
– Vi kan vel si så mye som at det ikke var billig. Vi betalte sikkert altfor mye.
Konsernet har fått med seg fire IT-selskaper og lagt hovedkontoret på Sem i Tønsberg.
Den nyopprettede Evelon-gruppen har flyttet inn i splitter nye lokaler på E18 Kontorsenter på Sem i Tønsberg. Virksomheten består av ulike IT-bedrifter med tilhørighet i Vestfold, Telemark, Buskerud, Oslo og Lillehammer.
– Vi vil bygge et kompetansemiljø, og har ambisjoner om å være en god og attraktiv arbeidsplass i regionen. Du skal ikke behøve å dra til Oslo for å få de beste jobbene. Vi ønsker å være et lokalt alternativ for folk som vil bygge en karriere i nærområdet, sier administrerende direktør i Evelon AS, Stian Vik Gabrielsen.
(Saken fortsette under bildet.)
Høsten 2020 fusjonerte de tre IT-selskapene Lillevik IT AS, Imemo AS, Bridge IT AS og etablerte Evelon AS. Devion AS i Buskerud ble kjøpt høsten 2022. Resultatet av disse virksomhetene ble IT-konsernet Evelon AS.
Virksomheten omsatte i fjor for rundt 170 millioner og har cirka 70 ansatte med kontorer i Telemark, Vestfold, Buskerud, Oslo og Lillehammer.
– Vi ønsker å skape flere arbeidsplasser. Det er viktig for oss om vi skal lykkes med våre ambisjoner og målsettinger, sier Vik Gabrielsen.
– Hva er grunnen til at dere landet på Sem?
– Det har en sammenheng med hvor selskapene som danner fundamentet i Evelon har holdt til tidligere, hvor ansatte befinner seg, og ikke minst handler det om markedet vi ønsker å tiltrekke oss. Tønsberg ligger sentralt i Vestfold, og vi har kunder over hele regionen.
(Saken fortsetter under faktaboksen.)
Bak Evelon-konsernet står vekst- og kapitalpartner Varro Vekstpartner AS som holder til i Sandefjord. Det er Harald Gaupen og Jonas Bjørnstad Western som står bak etableringen.
– Vår ambisjon er å bidra til at mer kapital blir satt til å virke i det lokale næringslivet og at dette sammen med riktig kompetanse skaper positiv vekst og utvikling med utgangspunkt i selskaper fra regionen Vestfold og Telemark, sier partner Harald Gaupen.
Varro har to plattforminvesteringer; Evelon AS på Sem og CoreTrek AS i Sandefjord. Selskapet har tre ansatte, og rundt 40 investorer har investert cirka 100 millioner i de ovennevnte selskapene. Samlet omsetning for alle selskaper utgjør cirka 265 millioner i 2022 og rundt 150 ansatte.
– Vi har flere kjente investorer fra Vestfold. Det er moro at så mange har lyst til å investere i Varro og være med på å utvikle lokalt næringsliv.
Familien Gleditsch fra Sandefjord, Heine Wang fra Tønsberg, Hesnes Group fra Nøtterøy og Finn Erik Røed fra Larvik er blant de mer kjente investorene i Varro.
(Saken fortsetter under faktaboksen.)
(Saken fortsetter under bildet.)
Evelon og CoreTrek er stadig på jakt etter nye kunder og ansatte etter hvert som selskapene vokser.
– Vi har ambisjoner om å bygge kritisk masse og vokse organisk. Vi vurderer fortløpende om vi skal gjøre noe mer strukturelt hvis vi finner noen som er en god match for oss. Da hjelper det at vi har Varro som gir oss mulighetene til det, sier Vik Gabrielsen.
– Hvordan ser dere på markedet i Tønsberg?
– Vi gleder oss til å bli enda bedre kjent med næringslivet i Tønsberg og regionen for øvrig. Det er et mål for oss å være et godt alternativ for virksomheter som trenger våre tjenester. Vi har kunder i Tønsberg, men vi vil selvsagt gjerne også få nye. Vi ønsker å vokse slik at vi kan fortsette å skape flere og interessante kompetansearbeidsplasser, som igjen styrker vår leveranse til kundene våre.
– Hva er målet deres?
– Vårt mål er å vise oss tilliten verdig i en bransje som utvikler seg enormt fort. Vi brenner for lokalt næringsliv, og har ambisjoner om å nå en omsetning på 275 millioner og 100 ansatte innen 2025, sier Vik Gabrielsen.
Kort tid før bedriften Kilen-Bilpleie AS i Tønsberg selv gikk og begjærte opphør, ble virksomheten i selskapet overtatt av et nytt selskap, Kilen Bilpleiene AS.
I fjor solgte klesbutikken Rolfsen skjorter, dresser, sokker og slips som aldri før.
I om lag ti år har Øyvind Therkelsen hatt begge hendene på rattet. Det har han ikke lenger.